V pondělí 28.4. jsme se zúčastnili Fóra zaměstnanosti pořádaného pod záštitou MPSV, Úřadu práce ČR a Asociace personalistů ČR. Podtitulem této akce bylo téma: Jak budovat flexibilní trh práce?
Během dopoledního bloku probíhaly diskuze na témata Flexinovely Zákoníku práce, demografických změn a proměn trhu práce v budoucích několika letech. Věděli jste například, že pouze 5% úvazků je v ČR zkrácených? Nebo když změníte práci cestou, že přecházíte rovnou do nové, tak dochází k 12 % nárůstu Vaší mzdy oproti 8 %, kdy máte mezi pracemi pauzu?
Tématem byly i rekvalifikace, kdy se skrze projekt z Národního plánu obnovy Jsem v kurzu od Úřadu práce mohou rekvalifikovat i zaměstnaní lidé. Čas projektu se však již krátí, rekvalifikace končí k 31. 10. 2025 a kurzy v oblasti digitálního vzdělávání ke dni 31. 12. 2025. V budoucnu se plánuje financování z operačních programů OPZ.
V odpoledních odborných panelech byla také probírána témata jako mezinárodní mobilita, wellbeing, dopad umělé inteligence a digitalizace na trhu práce.
Jen pro zamyšlení. Víte, že každý může najít na trhu práce uplatnění? Například i člověk, který neuměl číst a psát, dostal práci, a to v České národní bance – skartoval tam důvěrné dokumenty.
Nyní se ale podívejme, co se mění již výše zmíněnou novelou Zákoníku práce, jejíž účinnost bude ode dne 1. 6. 2025:
1. Samorozvrhování pracovní doby: Novela umožňuje zaměstnancům, na základě písemné dohody se zaměstnavatelem, samostatně plánovat svou pracovní dobu nejen při práci na dálku, ale i na běžném pracovišti. Tato změna podporuje autonomii zaměstnanců a přispívá k lepšímu sladění pracovního a osobního života .
2. Prodloužení zkušební doby: Maximální délka zkušební doby se prodlužuje na 4 měsíce pro běžné zaměstnance a na 8 měsíců pro vedoucí pozice. Nově je také možné zkušební dobu prodloužit během jejího trvání, avšak nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru .
3. Změna výpovědní lhůty: Výpovědní lhůta nově začíná běžet dnem doručení výpovědi, nikoliv až od prvního dne následujícího měsíce. V určitých případech, například při ztrátě zdravotní způsobilosti, může být výpovědní lhůta zkrácena na jeden měsíc .
4. Podpora v nezaměstnanosti: Došlo k navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvním období na 80 % předchozího výdělku, ve druhém období na 50 % a ve zbývajícím období na 40 %. Maximální výše měsíční podpory byla sjednocena na 80 % průměrné mzdy, což v roce 2025 činí 36 086 Kč .
5. Podpora rodičů: Zaměstnanci na rodičovské dovolené mohou nově vykonávat stejný druh práce u téhož zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Při návratu z rodičovské dovolené před dosažením dvou let věku dítěte je zaručen návrat na stejnou pracovní pozici a pracoviště .
Tato novela představuje významný posun směrem k větší flexibilitě a modernizaci pracovního trhu v České republice. Zaměstnancům nabízí větší autonomii a lepší podmínky pro sladění pracovního a osobního života, zatímco zaměstnavatelům poskytuje nástroje pro efektivnější řízení pracovních vztahů.